چاپ پوستر

چاپ پوستر

با طراحی پوسترها و پیدایش آن‌ها، تحولات عظیمی در اعلان خبر و صنعت تبلیغات شکل گرفت. پوسترها به منظور اعلان خبر، برای رویدادهای مختلف در مکان‌هایی همچون نمایشگاه‌ها، سمینارها و ... مورد استفاده قرار می گیرند. فرقی نمی کند چاپ پوستر در چه ابعادی انجام گیرد، به هر حال وظیفه پوسترها، انتقال اطلاعات در کمترین زمان است. برای این که در کمترین زمان، مخاطب جذب پوستر شود، باید نکاتی را در چاپ پوستر رعایت کرد که در ادامه به آن می پردازیم.

تصاویر پوسترها چگونه اند؟

عکس‌هایی که برای پوستر گرفته می‌شود، دو نوع است. موضوع این عکس‌ها یا در قالب یک کالا است و به طور مستقیم، به کالا اشاره دارد یا به صورت غیرمستقیم هدفی را شرح می‌دهد. بعد از این که تصویر پوستر انتخاب شد، نیازمند طراحی‌های گرافیکی است. بخش مهمی از جذابیت پوسترها به چاپ پوسترها بستگی دارد اما بخش مهم‌تر آن، به انتخاب رنگ‌های مناسب در تصویر پوستر وابسته است.

چه نکاتی را در چاپ پوسترها باید رعایت کرد؟

طراحی ایده آل پوستر

در چاپ پوسترها، باید برای طراحی گرافیکی پوستر، اهمیت ویژه‌ای قائل شد. انتخاب فونت مناسب همراه با رنگ‌هایی که در کمترین زمان، باعث جلب توجه مخاطب می‌شوند، از نکاتی است که باید در طراحی پوستر رعایت کرد. گاهی اوقات سادگی بهترین راه جذب مخاطب است. در طراحی پوستر، شلوغ کاری نکنید. بگذارید مخاطب در کمترین زمان، با مفاهیم بصری، هدف شما از چاپ پوستر را درک کند.

جوهر با ثبات رنگی

کسی که قرار است چاپ پوسترتان را بر عهده داشته باشد، باید از جوهرهای مخصوصی که ثبات رنگی بالایی دارند، استفاده کند. معمولاً پوسترها برای استفاده طولانی مدت تهیه می‌شوند. برای مثال، پوسترهای تبلیغاتی از یک کالا که در یک نمایشگاه قرار گرفته است، از این دسته اند.

ابعاد پوستر

در چاپ پوستر باید به ابعاد آن توجه کرد. پوسترها در ابعاد گوناگون به چاپ می‌رسند. هدف از چاپ پوستر را در نظر بگیرید. در این صورت می‌توانید پوستری با ابعاد مناسب چاپ کنید. گاهی اوقات جذابیت یک پوستر در کوچکی آن و گاهی دیگر، در ابعاد بزرگ آن است. معمولاً پوسترها در اندازه‌های A3 و A2 و A4 چاپ می‌شوند. ابعاد بزرگتر نیز قابل چاپ است. کاغذهای پوستر نیز معمولاً از کاغذهای Gloss Art fsc و 150GSM SILK است.

از عکس‌های آماده استفاده نکنید!

متأسفانه برخی از افراد برای چاپ پوستر، عکس‌های خود را از اینترنت به صورت آماده دریافت می‌کنند. عکس‌هایی که در جستجوی اینترنتی به دست می‌آید، معمولاً کیفیت بالایی ندارد و مناسب چاپ پوستر نیست. حتی اگر تغییراتی هم در طراحی آن ایجاد کنید باز هم عکس اولیه از کیفیت کافی برخوردار نیست.

هنگامی که عکس در پوسترهای ابعاد بزرگ چاپ می‌شود، تازه متوجه عدم کیفیت آن خواهید شد. اگر می‌خواهید پوستر تبلیغاتی درست کنید بهتر است از کالای خود، با دوربین عکاسی عکس بگیرید و سپس توسط طراحی گرافیکی، پوستر را بسازید. فایل خود را به صورت پی دی اف یا JPG با رزولوشن بالا ذخیره کنید.

چاپ دیجیتال و چاپ لیتوگرافی پوستر

چاپ پوستر به دو صورت انجام می‌گیرد. استفاده از چاپ دیجیتال، برای افرادی که می‌خواهند در کمترین زمان و با کمترین هزینه، پوستر خود را چاپ کنند مناسب است. چاپ دیجیتال توسط پرینترهای جوهری و لیزری انجام می‌گیرد. بیشتر فرایند چاپ دیجیتال، توسط پرینترهای جوهرافشان صورت می‌گیرد اما با این حال، برخی از پرینترهای لیزری، بدین منظور، کارایی دارند.

چاپ دیجیتال برای پوسترهایی که ابعاد کوچک دارند مناسب است. اندازه A3 حداکثر ابعادی است که می توان پوسترهای دیجیتالی را چاپ کرد. در چاپ لیتوگرافی، نسخه چاپی شما بزرگتر خواهد بود. شما می‌توانید هر ابعادی که می‌خواهید با چاپ لیتوگرافی داشته باشید. چاپ لیتوگرافی هزینه بالاتری نسبت به چاپ دیجیتالی دارد و البته کیفیت بالاتری را نیز شامل می‌شود.

از کدام نوع چاپ پوستر استفاده کنیم؟

اگر کیفیت پوستر برای شما خیلی اهمیت دارد، بهتر است از چاپ لیتوگرافی استفاده کنید. در صورتی که تنها می‌خواهید یک پوستر ساده داشته باشید و نمی‌خواهید هزینه زیادی کنید، از چاپ دیجیتال استفاده کنید. پوسترهایی که قرار است چندین بار استفاده شوند، بهتر است از چاپ لیتوگرافی گذر کرده باشند. چاپ لیتوگرافی سرعت کمتری در چاپ دارد و اگر می‌خواهید از این نوع پوستر داشته باشید، باید زودتر مراحل کار انجام دهید.

نوشته شده توسط: مدیر سایت